Vi benytter cookies til at forbedre brugeroplevelsen.Læs mere om cookies

Medarbejdere

Klik ind på det enkelte kontor for at se en oversigt over medarbejdere og deres kontaktoplysninger.

Energikontor I

Kasper Wrang

Kontorchef

Annette Mølgaard Schaper

Chefkonsulent

Jan Tjeerd Boom

Chefkonsulent

Peter Beck Nellemann

Specialkonsulent

Amalie Strømgård Ewens

Fuldmægtig

Jørn Kuhlen Gullach

Fuldmægtig

Casper Sørensen

Fuldmægtig

Marie Kring

Fuldmægtig

Sara De Roepstorff

Fuldmægtig

Benedikte Fogh Larsen

Fuldmægtig

Gregers Pedersen

Specialkonsulent

Claus Krog Ekman

Chefkonsulent

Stine Pagh

Fuldmægtig

Andreas Møller

Student

Energikontor II

Marie Hindhede

Kontorchef

Christina Bruun Andersen

Chefkonsulent

Jesper Lorentzen

Chefkonsulent

Trine Lyst Hansen

Fuldmægtig

Anders Gerhard Jørgensen

Fuldmægtig

Caroline Kronberg Jensen

Specialkonsulent

Mette Vingaard

Fuldmægtig

Anne Louise Kristiansen

Specialkonsulent

Janne Wichard Henriksen

Fuldmægtig

Anne Bollerup-Jensen

Fuldmægtig

Signe Marie Enghave

Fuldmægtig

Jens Peter Vedel

Student

Forsyningskontor I

Henrik Kjærgaard

Kontorchef

Marie Thorlacius-Ussing

Chefkonsulent

Anne Simonsen

Chefkonsulent

Christian Dybro

Specialkonsulent

Nikolaj Hvillum Rønsbo

Fuldmægtig

Jonas Axelgaard

Fuldmægtig

Trine de Fine Skibsted

Specialkonsulent

Rikke Reng Rasmussen

Fuldmægtig

Per Nørgård Vogelius

Specialkonsulent

Katrine Thomsen

Fuldmægtig

Kristian Buch Hvarregaard

Fuldmægtig

Marie Birkedal Kluth

Fuldmægtig

Christian Gundtoft

Fuldmægtig

Victor Raahauge Weber

Fuldmægtig

Mikkel O. Birk Nielsen

Student

Forsyningskontor II

Signe Schmidt

Kontorchef

Thor Iversen

Chefkonsulent

Niels Henrik Broge

Specialkonsulent

Lars Rasmussen

Fuldmægtig

Pil Krogh Tygesen

Fuldmægtig

Anne Marx Lorentzen

Fuldmægtig

Karen Ørsted Pedersen

Specialkonsulent

Jonas Gillett

Fildmægtig

Peter Madsen

Chefkonsulent

Aske Højby Møller

Student

Klimakontor

Jacob Møller

Kontorchef

Erik Rasmussen

Specialkonsulent

Lisa Bjergbakke

Specialkonsulent

Lisbeth Strandmark

Specialkonsulent

Tage Duer

Specialkonsulent

Ida Marie Retoft

Specialkonsulent

Louise Sprotte-Hansen

Fuldmægtig

Morten Skovgård Olsen

Fuldmægtig

Rose Maria Laden Holdt

Fuldmægtig

Jens Madsen

Student

EU-kontor

Søren Jacobsen

Kontorchef

Susanne Bo Christensen

Chefkonsulent

Erik Tang

Chefkonsulent

Mads Dalum Libergren

Specialkonsulent

Jakob Petersen

Specialkonsulent

Christine Møller Nielsen

Fuldmægtig

Elizabeth Højmark Cukijati

Fuldmægtig

Sidsel Horsholt

Fuldmægtig

Lisbeth Kierkegaard

Fuldmægtig

Thøger Lund Sørensen

Specialkonsulent

Julie Karnøe Tranholm-Mikkelsen

Student

Internationalt kontor

Maria Nilaus Tarp

Kontorchef

Birgitte Bay (barsel)

Chefkonsulent

Hans Jacob Eriksen

Specialkonsulent

Kim Møller Porst

Specialkonsulent

Anne Katrine Mikkelsen Nyborg

Fuldmægtig

Christina Graaskov Ravn

Fuldmægtig

Asgar Garnak

Chefkonsulent

Anette Ejersted

Chefkonsulent

Karen Schack Andreasen

Fuldmægtig

Kristian Lund Kofoed

Fuldmægtig

Lasse Toft Christensen

Fuldmægtig

Nina Egebjærg Clausen

Specialkonsulent

Kristoffer Lindberg Callesen

Praktikant

Maria Samuelsen

Fuldmægtig

Casper Due Petersen

Student

Koncernkommunikation

Loa Brix

Kontorchef

Jesper Caruso

Pressechef

Rasmus Bjørn

Souschef

Kirsten Tode

Pressekoordinator

Chris Hammeken

Kommunikationsmedarbejder

Anita Valentin

Kommunikationsmedarbejder

Anne Larsen

Digital kommunikationskonsulent

Christian Lietzen

Fuldmægtig

Louise Berntsson

Student

Frederik Tronier Kapper

Student

Koncernøkonomi

Michael Brix Hesselager

Kontorchef

Ditte Mørup Frederiksen

Chefkonsulent

Fahmeeda Raza

Afdelingsleder

Simon Kjær Jacobsen

Specialkonsulent

Sasja Steinlein

Fuldmægtig

Simon Svith

Fuldmægtig

Morten Kehlet Strange

Specialkonsulent

Martin Skipper-Lauta

Fuldmægtig

Sandra Eva Mathiesen

Fuldmægtig

Alexander Berg

Fuldmægtig

Jakob Holm Hansen

Forskningskoordinator

Anne Sofie Bender

Fuldmægtig

Emma Schmidt Hansen

Student

Ministersekretariatet

Marie Stenberg Lund

Ledende ministersekretær

Mikkel Vinter Henriksen

Assisterende ministersekretær

Andreas Thyrring

Særlig rådgiver

Sanne Lund Sørensen

Sekretær MS

Bettina Boel

Sekretær MS

Mireille Enggaard Kempf

Rejsekoordinator

Brian Jensen

Ministerchauffør

Direktionssekretariatet

Signe Graakjær Staal

Fuldmægtig

Mathias Aarup Berg

Fuldmægtig

Naja Andersen

Fuldmægtig

Susan Olsen

Sekretær for departementschefen

Christina Elisabeth Bach

Assistent

Sine Valbjørn Schlüter (barsel)

Chefkonsulent

HR og Personale

Maria Dall Winther

Kontorchef

Danielle Ruben (barsel)

Souschef

Signe Skøtt Paulsen

Fuldmægtig

Nina Wallin

Fuldmægtig

Tina Kondrup

Fuldmægtig

Lene Knudsen

Chefkonsulent

Kiymet Kaya

Overassistent

Laura Loiborg

Kursus koordinator

Maj Emmertsen

Fuldmægtig

Juraenheden

Tine Brøchner

Chefjurist

Anders Hagen Jørgensen

Fuldmægtig

Andrea Jessen Vang

Fuldmægtig

Maria Folker-Schiller

Fuldmægtig

Daniel V. Sonne-Schmidt

Student

Serviceenheden

Mireille Enggaard Kempf

Daglig leder

Bente Bruun Hansen

Receptionist

Janni Jensen

Receptionist

Janni Larsen

Kantineassistent

Katarzyna Staniszewska

Assistent

Genet G. Wonderufael

Praktikant

Kathrine Hjorth

Kontorelev

IT-enheden

Claus Boe Lauridsen

IT-koordinator

Masoud Shamseili

IT-medarbejder
Find et kontor